Czekamy tylko na podpis Premiera w sprawie drogi Cerkiewnik – Różynka

– Z racji bardzo ograniczonych środków budżetowych nasze możliwości związane z remontowaniem dróg powiatowych są bardzo ograniczone, dlatego też poprawa ich stanu może odbywać się tylko metodą małych kroczków. Pojawiła się jednak szansa na spory krok naprzód w tym kierunku – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował właśnie Starostwo, że aż siedem wniosków o dofinansowanie złożonych przez urząd znalazło się na liście zadań wspieranych przez Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze trafią do samorządu po jej zatwierdzeniu przez Prezesa Rady Ministrów. – Jeżeli tylko premier Mateusz Morawiecki złoży swój podpis rozpoczniemy chyba największe prace remontowe w naszej historii – dodaje J. Michalska.

Wnioski dotyczą przebudowy dróg powiatowych na docinkach Worławki – Żardeniki (DP 1407N) i Cerkiewnik – Różynka (DP 1428N) oraz odcinka drogi DP 1475N w Studziance; przebudowy i remontu ul. Gietrzwałdzkiej w Bartągu (DP 1376N); remontów DP 1462N na odcinku Bartołty Wielkie – Leszno oraz DP 1432N na odcinku Frączki – Gradki.

Łączna wartość tych inwestycji to ponad 17,2 mln złotych. Wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych opiewały na kwotę ok. 13,8 mln złotych. Reszta środków pochodzić będzie z tego- i przyszłorocznych budżetów powiatu oraz gmin (w ramach umów partnerskich).

– Mamy gotową dokumentację i praktycznie jesteśmy gotowi na uruchomienie procedur przetargowych związanych z realizacją tych zadań. Mamy nadzieję, że będziemy mogli już wczesną jesienią ruszyć z pracami – mówi Michał Koryciorz, kierownik działu inwestycji olsztyńskiej Powiatowej Służby Drogowej.

 

Na początku lipca władze powiatu wraz z władzami gminy Purda podpisały umowę wykonawczą m.in. na modernizację drogi powiatowej na odcinku od Ostrzeszewa do obwodnicy Klebarka Małego. Cały projekt pn. „Poprawa Ekomobilności miejskiej na terenie Gminy Purda” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, z którego pozyskano 5,5 mln zł oraz z budżetów starostwa i gminy.

Najprawdopodobniej wczesną jesienią ogłoszony zostanie także przetarg na wykonanie tzw. „dużej pętli”, czyli przebudowy 27-kilometrowego odcinka drogi powiatowej łączącej Spręcowo z Barczewem. Dzięki niedawno podpisanej umowie starostwa i władz gminy Dywity już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji tak, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat.
Źródło: Powiat Olsztyński