Czy dostaniesz mandat za urządzenie skracające pasy bezpieczeństwa?

Na rynku pojawiły się urządzenia zastępujące fotelik ochronny. Ze strony użytkowników pojawiły się natomiast pytania czy jest to dopuszczalne i czy używanie takiego urządzenia nie będzie skutkowało mandatem w razie drogowej kontroli.

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub „innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci”.

Gdy na rynku pojawiły się właśnie urządzenia przytrzymujące skracające w pewien sposób pasy bezpieczeństwa wśród osób chcących przewozić swoje pociechy w ten sposób pojawiły się wątpliwości: „czy nie dostanę mandatu za brak fotelika?”

– „Kierujący, który przewozi dziecko i używa urządzenia skracającego pasy bezpieczeństwa nie popełnia wykroczenia, jeśli to urządzenie posiada homologację i jest stosowane zgodnie z instrukcją i zakresem wagowym dziecka w określonej kategorii pojazdów” – mówi kom. Mariusz Mielcarz, z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie. – „Stosując takie urządzenie należy również kierować się rozsądkiem i bezpieczeństwem dziecka, co oznacza, że gdy zapinamy w „skrócone” urządzeniem pasy dziecko, widzimy, że nie do końca mogą one spełnić swoją rolę, nie róbmy tego na siłę i wyposażmy samochód w fotelik”.

Nie zmienia to faktu, iż urządzenia te zgodnie z ich instrukcją pozwalają przewozić w ten sposób dzieci, których waga przekracza już 15 kilogramów. Do tego czasu dziecko powinno być przewożone w foteliku ochronnym. Ponadto z konstrukcji fotelika wynika to, iż jest on dodatkowym zabezpieczeniem dziecka szczególnie, gdy podróżuje ono starszym autem niewyposażonym w dodatkowe systemy bezpieczeństwa jak chociażby kurtyny powietrzne.

ik/kmpElbląg