Śmiertelne potrącenie pieszego na drodze między Dobrym Miastem a Nową Wsią Małą.

W konfrontacji pieszego z samochodem na drodze to ten pierwszy zawsze jest w gorszej sytuacji. Bez względu na to kto będzie winny takiego zdarzenia. Dlatego tak ważne jest aby zarówno piesi jak i kierowcy pamiętali o tym, że są współodpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo na drodze. Niestety wciąż wielu o tym zapomina i dochodzi do tragicznych zdarzeń, w których ludzie są okaleczani lub tracą życie.
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu.

Olsztyńscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego do którego doszło na drodze wojewódzkiej 593 między Dobrym Miastem, a Nową Wsią Małą, do którego doszło wczoraj (13.11.2018) około godz. 21:00. Oficer dyżurny komisariatu w Dobrym Mieście otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze W-593 między Dobrym Miastem, a Nową Wsią Małą. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący samochodem potrącił mężczyznę idącego drogą, a następnie odjechał z miejsca wypadku. Poszkodowanemu pomocy udzielali inni uczestnicy ruchu drogowego, który zauważyli leżącego na jezdni 64-latka. Niestety pomimo przeprowadzonej przez świadków zdarzenia akcji reanimacyjnej, nie udało się przywrócić poszkodowanemu funkcji życiowych. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci ruchu drogowego, którzy wyjaśniają przyczyny oraz okoliczności, w jakich doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Trwają intensywne czynności zmierzające do ustalenia sprawcy śmiertelnego potrącenia, który nie udzielił pomocy poszkodowanemu. Policjanci nie znaleźli przy 64-latku żadnego elementu odblaskowego, a taki przedmiot wyróżniający jego obecność na drodze, mógł mieć duży wpływ na zaistnienie tego zdarzenia. Mężczyzna poruszał się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu podczas opadów deszczu.

 

Przypominamy !

W pierwszej kolejności to my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo! Dlatego zadbajmy o to, by jako pieszy być zawsze dobrze widocznym na drodze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników drogi i przestrzegajmy przepisów dotyczących ruchu pieszych. Natomiast wsiadając za kierownicę bądźmy zawsze skupieni na drodze i jej bezpośrednim otoczeniu, a dojeżdżając do przejścia dla pieszych upewnijmy się, czy ktoś właśnie na nie nie wchodzi.

Na ulicach, gdzie występują ciągi pieszo – rowerowe kierowca włączając się do ruchu, bądź wjeżdżając na teren swojej posesji jest zmuszony przejechać po ścieżce pieszo – rowerowej. Według przepisów prawa kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególna ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów lub drodze dla rowerów. Pamiętajmy, że rowerzyści poruszają się z większymi prędkościami niż piesi oraz są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Źródło: KMP Olsztyn