Kobieta z Dobrego Miasta trafiła do szpitala z podejrzeniem zakażenia odrą.

Do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście zgłosiła się 28 letnia kobieta z wysypką. 

Ze względu na podejrzenie zakażenia odrą, pacjentka została poddana izolacji. Po wstępnym przebadaniu okazało się, że kobieta jest też w ciąży, dlatego podjęto decyzję o przewiezieniu pacjentki do szpitala w Olsztynie na oddział patologii ciąży. Docelowo pacjentka trafiła do szpitala powiatowego w Ostródzie na oddział zakaźny. Kobieta to 28 letnia Ukrainka, która mieszka w Dobrym Mieście.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu.

Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy jej lekceważyć ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Około 30% zachorowań przebiega z powikłaniami szczególnie wśród dzieci do 5 roku życia i dorosłych w wieku powyżej 20 lat. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat oraz osób z zaburzeniami układu odporności. Co czwarta chora osoba wymaga hospitalizacji. Jedna na 1000 chorych umiera w przebiegu choroby.

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

2 listopada 2018 roku Główny Inspektor Sanitarny przedstawił Komunikat na temat liczby zachorowań na odrę na świecie i w kraju. Wskazał, że na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej.

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

Pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce podawana jest w 13-15 m.ż., druga dawka w 10 r.ż. (od stycznia 2019 roku będzie podawana w 6 r.ż.).