Nowym wicestarostą olsztyńskim jest Andrzej Abako z Dobrego Miasta

11

Nowym wicestarostą olsztyńskim jest Andrzej Abako (Nasz Powiat), który zastąpił na stanowisku Joannę Michalską (PO). Odwołanie radnej nastąpiło po tajnym głosowaniu Rady Powiatu w Olsztynie, na wniosek starosty olsztyńskiego.

Nowy Przewodniczący, Wicestarosta i skład Zarządu – to powołania, jakie nastąpiły po zawiązaniu nowej koalicji w Radzie Powiatu w Olsztynie. Utworzyły ją dwa do tej pory przeciwstawne kluby – Polskie Stronnictwo Ludowe i Nasz Powiat. Zmiany zapadły na XXIII Sesji Rady Powiatu w Olsztynie, która w trybie nadzwyczajnym została zwołana 9 lutego.

Wniosek o zwołanie Sesji podpisali radni klubu PSL. – Jako klub musimy dbać o dalszy rozwój powiatu olsztyńskiego i dobro jego mieszkańców. Pracujemy w tej chwili z poczuciem pewnego dyskomfortu, a złożony wniosek ma nam otworzyć drogę do dalszego rozwoju i działań na rzecz naszych wyborców – uzasadnił wniosek przewodniczący klubu Marek Świątek.

Pierwszą zmianą jaka nastąpiła, była zmiana Przewodniczącego Rady Powiatu w Olsztynie. Pełniąca tę funkcję Alicja Wąsik (PSL) złożyła rezygnację ze stanowiska. – Dziękuję Państwu za minione 2 lata współpracy. Były one trudne, ponieważ mierzyłam się z nową materią. Zdobywałam doświadczenie i zwiększałam swoje kompetencje nie tylko jako przewodnicząca, ale jako samorządowiec. Ostatnie głosowanie (w sprawie odwołania radnej z funkcji przewodniczącej – przyp.) wypadło jednak poniżej moich oczekiwań, dlatego podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska – argumentowała Alicja Wąsik. Decyzją radnych jej miejsce zajął Jerzy Laskowski (Nasz Powiat), samorządowiec z 18-letnim doświadczeniem, radny I kadencji Rady Powiatu w Olsztynie oraz wójt gminy Purda przez dwie kadencje.

Nowy przewodniczący podziękował za oddane na niego głosy (22 na 24 obecnych na sesji radnych). – Do tej pory Rada Powiatu w Olsztynie dobrze pracowała i mimo pewnych różnic zdań, nie powstały między nami żadne podziały. Będą dążył do tego, by tak pozostało – powiedział Jerzy Laskowski.

Poważne zmiany nastąpiły również w szeregach władzy wykonawczej. Na wniosek starosty olsztyńskiego odbyło się głosowanie w sprawie odwołania ze stanowiska wicestarosty radnej Joanny Michalskiej. – Wniosek jest powodowany brakiem współpracy wicestarosty z przewodniczącą Zarządu (starostą – przyp.), niekonsultowaniem działań mających wpływ na realizację zadań Powiatu oraz prowadzenie własnej polityki – uzasadniła decyzję starosta Małgorzata Chyziak. Ilość głosów za odwołaniem radnej przekroczyła większość wymaganą ustawą. Decyzją radnych nowym wicestarostą został Andrzej Abako (Nasz Powiat).

– Będę pracował najlepiej, jak potrafię. Chcę jednak podkreślić, że jako nowa koalicja PSL-Nasz Powiat nie zamykamy się na inne głosy. Cała 25-osobowa Rada Powiatu w Olsztynie jest po to, by współpracować. Wierzę, że w zgodzie potrafimy zrobić wiele dobrego dla mieszkańców powiatu – mówił Andrzej Abako tuż po ogłoszeniu powołania na stanowisko. Nowy wicestarosta pracuje na rzecz samorządów od 19 lat, przez 3 kadencje zasiadał w Radzie Miejskiej Dobrego Miasta, jest radnym obecnej i poprzedniej kadencji Rady Powiatu w Olsztynie, pracował w Zarządzie Warmińskiego Związku Gmin. Ukończył studia na kierunkach: społeczno-ustrojowym oraz samorządu i polityki regionalnej, a także zarządzania. Jest strażakiem – ochotnikiem.

Zarząd Powiatu opuścili także Elżbieta Samorajczyk i Janusz Dembiński (PO). W miejsce odwołanych członków Zarządu zostały powołane: Alicja Wąsik (PSL) i Bożena Wojarska (Nasz Powiat). Podczas Sesji Rady Powiatu w Olsztynie zmienił się także przewodniczący Komisji Budżetowej. Pełniącego do tej pory tę funkcję Mirosława Szostka (PO) zastąpił Jarosław Wolak (Nasz Powiat). Z kolei nową przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji została Krystyna Szter (Nasz Powiat), zastępując na stanowisku radnego Henryka Goździckiego.

źródło: Powiat Olsztyński

 

Widziałeś coś ciekawego, zrobiłeś zdjęcie, chcesz się podzielić swoimi informacjami, słyszałeś o różnych problemach. NAPISZ DO NAS w zakładce KONTAKT.

11 KOMENTARZE

 1. Dobra zmiana brawo panie Abako. Stawiajmy na władzę młodą perspektywiczną, na ludzi wiary. Jeżeli nie zmarnuje pan tego czasu to wyborcy zasłosują i na pana i na pańskich ludzi.

 2. Generalnie powinienem się cieszyć, że mieszkaniec Dobrego Miasta został vicestarostą.
  Teoretycznie powinienem być szczęśliwy, że Polskę zmienia ekipa „dobrej zmiany”.
  Słuchając w TVP Jarka Kowalskiego opisującego patologię w moim mieście, na 100% powinienem być zachwyconym z tego, że w przyszłym roku znowu będą wybory.

  Pytam się – czemu cholera mnie bierze na samą myśl o takich zmianach?

  Dochodzę do wniosku, że coś ze mną jest nie tak! Może powinienem udać się do psychologa.
  Dzwonię do przychodni z pytaniem w jakich dniach przyjmuje psycholog i w słuchawce słyszę nazwisko psychologa!!! Tego już dla mnie za dużo – przecież ta terapia wyglądała by podobnie jak leczenie alkoholika poprzez zamykanie go w sklepie monopolowym!!!

  • Psychiatra mi by się przydał! Od paru lat nie mogę opanować swojej kosmatej głowy. Przebieram się za Helenę Taraseniuk lub Joannę Sedlak i wypisuje głupoty w necie. Mam dużo czasu na przebieranki bo nie muszę pracować? Kobita dobrze zarabia a dla ludzi z moimi kwalifikacjami w chwili obecnej pracy brak.

   • czy TONETIC mógłby zrobic porządek z takimi „błaznami” którzy podszywają sie pod nicki ??i z forum robią szambo i patologie. pozdrawiam

     • Do DARIUSZ jest tylko jeden

      Chłopie, wyluzuj! Ciebie nikt nie pomyli nawet wśród 100 innych o tym imieniu.
      W tej swojej frustracji połączojej z nieumiejętnością dopuszczania do siebie innych argumentów niż podawane w pisowskich mediach, zawsze na końcu wyzwiesz każdego od POpaprańców, złodziei i zdrajców.

  • No, no, koleżko jakis tam! Ależ z ciebie fenomenalny psycholog. Szkoda, że internetowy (?). 😉
   Z ukrycia, zza monitora stawiasz ludziom psychologiczne diagnozy. Do tego, zupełnie nieproszony. I oczywiście kulą w płot.
   Kapitalny komentarz Dobromieszczanina dowodzi, że jego Autor nie potrzebuje na pewno żadnej porady. Nawet psychologa z prawdziwego zdarzenia, nie mówiąc o jakimś dyskusyjnej jakości.
   Pytanie, czy ty, koleżko jakiś tam, zamiast starać się uchodzić za lekarza, choć jesteś tylko pośledniej klasy internetowym (?) psychologiem, nie powinieneś doszukiwać się w innych zaburzeń osobowości, tylko sam iść do lekarza?
   Od razu dodam, że psycholog to nie lekarz. Psychiatra oczywiście tak.

   • Ty oczywiscie piszesz nie zza monitora no ciekawe. Nie ty bedziesz decydowal kto tu jest proszony a kto nie i nie ty bedziesz recenzowal trafnosc komentarza. Pozatym milego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here