Sprawdź kiedy ksiądz przyjdzie z kolęda – Parafia Dobre Miasto aktualizacja do 21 stycznia 2017

42

Rozpoczęły się doroczne odwiedziny duszpasterskie mieszkańców naszej parafii. Na czas odwiedzin należy przygotować na stole krzyż, zapalone świece i wodę święconą. Podczas odwiedzin duszpasterskich duchowny będzie się modlił z wszystkimi mieszkańcami.

„Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. W czasach, gdy katecheza nie odbywała się w szkołach, księża sprawdzali stan wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Zwyczajowo zostawia się pamiątkowe obrazki.

W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.” źródło: Wikipedia

Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Są i tacy, którzy boją się księdza jak ognia (swoją drogą, ciekawe dlaczego?). Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Czym jest kolęda i jak ją rozumieć? Przede wszystkim obejmuje ona wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Stąd niezrozumiałym byłoby na przykład pozostawanie niektórych w sąsiednim pokoju albo oglądanie w tym czasie telewizji. Niektórzy sądzą, że najważniejszym elementem wizyty powinna być rozmowa księdza z przyjmującymi go parafianami. Innym wydaje się, że kolęda to jakaś kościelna wizytacja, kontrola. Tymczasem wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić.

Jak się do tego spotkania przygotować? Tak jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale i Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Myślę, że przygotowanie do kolędy może mieć podwójny charakter. Duchowy – przez udział w modlitwie. I zewnętrzny – stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo święte, przygotowana woda święcona.

Czy dawać pieniądze dla księdza? Tematem, który budzi najwięcej kontrowersji i komentarzy są oczywiście ofiary składane przy okazji kolędy. Powiedzmy sobie wyraźnie – ksiądz nie przychodzi po pieniądze! Ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Wiadomo, jaka jest sytuacja materialna wielu rodzin. Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się z tego powodu tłumaczyć, ani czuć się nieswojo. Natomiast, jeżeli kogoś stać na to, może złożyć ofiarę. Na co są przeznaczone te pieniądze? Ofiary przeznaczone są na wiele celów: na działalność charytatywną prowadzoną przy naszej parafii, na utrzymanie kościoła, na remonty, ogrzewanie kościoła i domu katechetycznego, dofinansowanie wyjazdów dla dzieci i młodzieży etc

Przy tej okazji, aby uniknąć niepotrzebnych domysłów, najlepiej zastosować biblijną zasadę: niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa. To znaczy, jeżeli dajesz ofiarę, to nie komentuj potem tego, albo nie dawaj wcale..

Co oznacza C+M+B na drzwiach? Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów „C+M+B” i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi).

Harmonogram Parafia Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych:

2 stycznia 2017r – poniedziałek od 15:30 ul. Grunwaldzka bloki 2,4,6. ul. Olsztyńska

3 stycznia 2017 – wtorek od 15:30 ul. Grunwaldzka stare budownictwo

4 stycznia 2017 – środa od 15:30 ul. Jana Pawła II, ul. Rzeszutka, ul. Sowińskiego, ul. Górna

5 stycznia 2017 – czwartek od 15:30 ul. Malczewskiego

7 stycznia 2017 – sobota od 10:00 ul. Orła Białego Bloki

9 stycznia 2017 – poniedziałek od 15:30 ul. Orła Białego numery nieparzyste, oraz stare budownictwo

10 stycznia 2017 – wtorek od 15:30 ul. Warszawska stare budownictwo, ul. Ogrodowa, ul. Milewicza, ul. Poprzeczna, ul. Krótka

11 stycznia 2017 – środa

12 stycznia 2017 – czwartek od 15:30 ul. Kościuszki, ul. Nalepy

13 stycznia 2017 – piątek od 15:30 ul. Pułaskiego

14 stycznia 2017 – sobota od 10:00 ul. Dąbrowskiego, ul. Sierakowskiego, ul. Kilińskiego,
ul. Poniatowskiego, ul. Bema

16 stycznia 2017 – poniedziałek od 15:30 ul. Kościuszki, ul. Nalepy, ul. Świerczewskiego

17 stycznia 2017 – wtorek od 15:30 ul. Traugutta, ul. Sułkowskiego, ul. Wybickiego, ul. Sucharskiego, ul. Jasińskiego, ul. Chłopickiego, ul. Wojska Polskiego 15,17,19,21

18 stycznia 2017 – środa od 15:30 ul. Wojska Polskiego

19 stycznia 2017 – czwartek od 15:30 ul. Warszawska 5A, 5B ul. Plac 1 Sierpnia, ul. Słoneczna

20 stycznia 2017 – piątek od 15:30 ul. Zwycięstwa bez bloków 11 i 17

21 stycznia 2017 – sobota od 10:00 ul. Fabryczna

 

Harmonogram Parafia Świętej Faustyny:

2 stycznia 2017r – poniedziałek od 16:00 ul. Jeziorańska ul. Grunwaldzka 12,14,16

3 stycznia 2017 – wtorek od 16:00 ul. Olsztyńska, ul. Lotników, ul. Legionów, ul. Ułańska

4 stycznia 2017 – środa od 16:00 ul. Długa numery nieparzyste, ul. Artylerzystów, ul. Saperów, ul. Armii Krajowej

5 stycznia 2017 – czwartek od 16:00 ul. Długa numery parzyste

7 stycznia 2017 – sobota od 13:00 ul. Piechurów

 

Widziałeś coś ciekawego, zrobiłeś zdjęcie, chcesz się podzielić swoimi informacjami, słyszałeś o różnych problemach. NAPISZ DO NAS w zakładce KONTAKT.

42 KOMENTARZE

 1. Z obrazka wynika, że dawać po dwieście -dla księdza. A ministrantom dać na jakieś piwo, czy to już ksiądz z nimi rozliczy się? Może lepiej dać w naturze,np, worek kartofli, jakieś jaja, grzyby suszone, albo inny susz. Jeszcze sprawa wody święconej -z kąt wziąć?

  • Czy ty jakas glupia jestes jak bedzie ten twoj kosyn kolonie smolajny to ci napisza a dwa chcesz wiedziec to do kosciola na msze.

   • jak taka pobozna jestes to nie wyzywaj innych 🙂 jak bede miała potrzebe isc do koscioła i pokazac sie ludziom to pojde a modlic sie moge w kazdym miejscu nie musze chodzic do kosciola 🙂

    • To do kosciola chodzisz pokazac aie ludzia .? A myslala ze modlic .Nie dziwne ze potem na wiekszych uroczystosciach koscielnych taka rewia mody

     • do kosciola powinno sie chodzic modlic ale mozna to robic i poza kosciolem bo ci co chodza codziennie lub co niedziela sa gorszymi ludzmi bo chodza tylko po to by pokazac jacy to oni pobozni a poprosisz o pomoc to drzwi przed nosem zamkna…niz ci co chodza wtedy jesli maja taka potrzebe …a kto jak chodzi ubrany to nikogo nie powinno obchodzic kazdy ma swoj styl a jak innym sie nie podoba to niech nie patrzy ….i niech kazdy ..zajmie sie swoim zyciem i swoimi sprawami …a nie patrzy na innych…

 2. Najlepiej płacić taką zapłatą jak sam Kościół płaci PARAFIANOM czyli walutą WATYKAŃSKA (BÓG ZAPŁAĆ) wtedy nie ma żadnego problemu , bo w innym przypadku to i tak KURIA zgarnia wszystko czyści kieszonki dla DUSZPASTERZY. Jezus Chrystus powiedział do swoich uczni ja wam daję darmo to i wy dawajcie darmo.Mat 10 :8

  • Jak najbardziej, można, a nawet trzeba. Wypić z księdzem i niech idzie dalej. Jeśli nie pójdzie i zostanie, to w takiej sytuacji godzisz się na przesłuchanie rodem z SB. Co, gdzie, za ile i po co. To będą rutynowe pytania. Ja, w takich sytuacjach unikam księdza jak diabeł święconej wody. Kasy dla księdza zero. Nie przyzwyczajać go, bo cie potem nie opędzisz.

 3. ….. Dziesięcina wywodzi się jeszcze ze Starego Testamentu. Oddawanie do świątyni dziesiątej części z tego, co Izraelici zarobili lub wyhodowali było wymogiem zakonu (Księga Kapłańska 27:30; Księga Liczb 18:26; Księga Powtórzonego Prawa 14:24; 2 Księga Kronik 31:5). Apostoł Paweł uznaje, że chrześcijanie powinni oddawać część swojego dochodu na rzecz kościoła (1 List św. Pawła do Koryntian 16:1-2).
  WYGLĄDA NA TO, ŻE ODDAWANIE KOŚCIOŁOWI DZIESIĄTEJ CZĘŚCI TEGO CO MAMY JEST OBOWIĄZKIEM!!!

  • Obowiązkiem coś jest tylko wówczas, kiedy istnieją PRZEPISY O TAKIM OBOWIĄZKU.
   W pozostałych przypadkach można mówić tylko o wolnej woli. Każdy robi ze swoimi pieniędzmi to, na co ma ochotę.

   • Co ty pierdolisz?! Ile razy kler chce kasę za pogrzeb, ślub czy chrzciny. Pieprzą że za wystrojenie kościoła, zapalenie świec itp. I nie pisz tylko że tak nie jest, bo właśnie tak jest np. w Bazylice Mniejszej! Stara śpiewka – co łaska, ale ludzie dają tyle i tyle. To można usłyszeć od co niektórych księży i zakonnic w kancelarii! I ludziska dają, a wiesz dlaczego? bo się wstydzą, tylko dlatego!!!

 4. Do roboty niech się wezmą nieroby a nie od ludzi wyciągać kasę. Ani złotówki nie dam wolę pijakowi na piwo dorzucić niż dać na kościół.

  • A jak! Dariusz jak zwykle najmodniejszy. Dla niego Kaczyński ma prawo rozstawać ministra i urządzać nam Polskę. Dla niego i kler może brać więcej i więcej. Pojmij Dariuszu to, że dla ludzi w ciężkiej sytuacji i 20 zł ważne jest. Nie wspomnę o sumie 100 czy 200. A tu chodzi o wszystko. Nie tylko o tacę czy kolędę. Tu chodzi o podejście kleru do kasy. Byle więcej i częściej. Chcesz, to dawaj. Ale nie dziw się, że ludzie mają dość tej pazerności w tej ogólnej ciężkiej sytuacji.

   • ludzie maja dośc pazerności a dają ,zreszta to nie jest obowiazek chcesz dajesz nie niedajesz proste jak konstrukcja cepa ale dla niektorych i to ciezko pojąc i sieją zament na forach internetowych jak odlonczą internet to gdzie wy biedaki co maja po 2 auta bedziecie sie zalic ??

   • Jeśli chcesz ustrzec się od piekła, musisz płacić. Im więcej, tym większe szanse na niebo. Księża, to przedstawiciele Boga na Ziemi. Oni wiedzą,ca dla Ciebie najlepsze. Zapłać! Już dziś zadbaj o swą duszę.

 5. CIEKAWE KIEDY NASZ BURMISTRZ ZLECI W KOŃCU NAPRAWĘ WIAT PRZYSTANKOWYCH NA RONDZIE. SYF I RUINA OD KILKU MIESIĘCY, A ONI CIĄGLE DEBATUJĘ WYMYŚLAJĄC POWODY BY TEGO NIE ZROBIĆ.
  NIE SĄ W STANIE ZAŁATWIĆ TAK MAŁEJ SPRAWY.

 6. Dawac po dwie stowy tak jak na zdjeciu bo wiecej nie przyjdzie, tylko zeby bylo odliczone i nie wymietolone bo obite jabłuszko szybko sie psuje i nie zdazy dojechac do szefa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here