Ceremonie dożynkowe to odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki, w których sołectwa z gminy Dobre Miasto zaprezentowały ekspozycje plonów, piękno i dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczyły w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec dożynkowy a także wyrobów kulinarnych: najsmaczniejszy chleb, smalec, miód, ogórki kiszone, ciasto, nalewkę. Po uroczystej Mszy w Kościele Św. Marcina z udziałem Grupy Concordia Dobre Miasto uczestnicy dożynek przeszli w korowodzie na boisko. Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszył koncert w wykonaniu zespołów: Lelija, Rozśpiewane Serduszka, Camerton, zespół Sąsiadki, Kapela Jakubowa oraz zabawa taneczna z zespołem Singers.

Podczas imprezy odbyło się Narodowe Czytanie, do zbiorowego czytania fragmentów powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zaprosiła olsztyńska aktorka Irena Telesz-Burczyk. Czytaniu towarzyszył konkurs wiedzy o powieści i autorze. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy stempel. Strefa rekreacyjno-sportowa oferowała strzelectwo, łucznictwo, zorbing, malowanie twarzy, zjeżdżalnie dla dzieci oraz pokazy zapaśników. Dożynkom towarzyszyła wystawa Spółki Akcyjnej URSUS najnowszych ciągników: Ursus C 380 M z ładowaczem czołowym, Ursus C 380 z ładowaczem Mikrus oraz prasy rolującej Z 597.

Organizatorzy: Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście, Sołectwo Jesionowo

Partnerzy: Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrym Mieście, Ochotnicza Straż Pożarna w Jesionowie, Warmiński Bank Spółdzielczy w Dobrym Mieście, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście, URSUS spółka akcyjna oddział w Dobrym Mieście, Alicja i Franciszek Siteń.

Beata Harań cyt.:„Wszystkie wieńce zasługiwały na nagrody jednak komisja musiała wskazać te trzy, które wydają się najpiękniejsze. I tak 3. miejsce zajął wieniec ze Starego Dworu, 2. miejsce zajęła Nowa Wieś Mała, zaś 1. miejsce zajął wieniec przygotowany przez sołectwo Podleśna. Wieniec z Nowej Wsi Małej brał udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec podczas Powiatowych Dożynek, które były dzisiaj w Świątkach. Tam również doceniono jego piękno i zdobył on drugie miejsce w powiecie. Gratulacje!
Wieniec z Podleśnej( wraz z asystą wykonawców) pojedzie na dożynki wojewódzkie.Powodzenia w konkursie wojewódzkim!
Ogromne emocje towarzyszyły konkursowi na stoisko wiejskie. Każde było inne i równie piękne (oraz obfitujące w różne pyszności), ale i tu podium posiadało tylko trzy miejsca.
Trzecie miejsce zajął Stary Dwór. Stoisko to było obrazem pasji i umiejętności Sołtysa ( i jego Małżonki). Drugie miejsce zajęli „Niebiescy” czyli sołectwo Smolajny. Tutaj królowała „dzika pasja” żony Sołtysa ( czyli wyroby z własnoręcznie upolowanej przez Małżonkę Sołtysa- dziczyzny) Mieszkańcy Smolajn, przyodziani w niebieskie koszule, pokazali jak wiele można zdziałać wspólne. Super.! Tak trzymać!
Na pierwszym miejscu stanęli przedstawiciele Piotraszewa. Tutaj mogliśmy gościć w Karczmie Bida, gdzie prym wiodły kolorowo ubrane mieszkanki Piotraszewa pod wodzą żony Sołtysa.
Składam podziękowania wszystkim rolnikom, bo to dzięki ich ciężkiej codziennej pracy nie zabraknie nam chleba.”

Źródło: CKB Dobre Miasto, foto: Tadeusz Skierski