Otwarcie Szkoły Muzycznej w Dobrym Mieście

W szkołach powiatowych początek roku został powitany uroczyście i radośnie. Był to dzień szczególnie wyczekiwany przez uczniów i młodzież z Dobrego Miasta, gdzie została otwarta szkoła muzyczna, a dokładniej filia Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach. W otwarciu placówki uczestniczyli m.in. starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski, radny powiatowy Wojciech Ruciński i dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście Andrzej Wonia.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (1)Pierwsze lekcje odbyły się w Dobrym Mieście już w 2015 roku, kiedy to – niejako na próbę – został otwarty oddział „zerówkowy”. W maju bieżącego roku radni Powiatu Olsztyńskiego podjęli uchwałę w sprawie utworzenia tu pełnoprawnej filii szkoły muzycznej. Dzięki temu od września przygodę z nauką gry na instrumencie rozpocznie 40 uczniów. Do wyboru mieli skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, flet, klarnet, saksofon, fortepian, gitarę i perkusję.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (4)Dobromiejska placówka jest już czwartą filią szkoły muzycznej prowadzonej przez Powiat Olsztyński. Jak ocenia starosta olsztyński, to efekt dobrej współpracy samorządów oraz właściwego zarządzania dyrekcji PSM. – Powiat w ciągu całego roku przeprowadza mnóstwo inwestycji. Do tych najważniejszych jednak należy wkład w rozwój młodych ludzi. Dlatego niezmiernie się cieszę, że udało nam się wspólnie z władzami Dobrego Miasta zrealizować kolejne potrzebne i wartościowe zadanie służące mieszkańcom. Dzieciom, które rozpoczynają naukę w szkole muzycznej życzę radości z poznawania fascynującego świata muzyki i z nauki gry na instrumentach. Szkole zaś – by się rozwijała i kształciła jak najwięcej utalentowanych dzieci, a tych przecież w powiecie olsztyńskim jest wiele – mówi Małgorzata Chyziak.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (3)Na otwarciu szkoły muzycznej w Dobrym Mieście nie mogło zabraknąć burmistrza Stanisława Trzaskowskiego. – 1 września to dzień wyjątkowy dla wszystkich uczniów – czas pierwszego dzwonka w nowym roku szkolnym. Cieszę się bardzo, że właśnie dzisiaj rozpoczął się też, po raz pierwszy, rok szkolny w dobromiejskiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. Uczniom, rodzicom, pracownikom oświaty życzę wszystkiego najlepszego. Składam też serdeczne podziękowania tym, którzy pomagali w utworzeniu placówki w Dobrym Mieście.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (5)Otwarcie nowej filii nie było łatwym logistycznie zadaniem, sprzyjał mu jednak dobry klimat. – Zajęcia będą się odbywały w budynku Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II przy ul. Garnizonowej 2 w Dobrym Mieście. Dyrekcja tutejszej szkoły bardzo się zaangażowała w przygotowanie pomieszczeń. Sale są w większości gotowe, do końca września zostaną jeszcze wyciszone dwie sale perkusyjne. W najbliższym czasie natomiast będziemy kupować instrumenty, między innymi fortepian – opowiada dyrektor Janusz Ciepliński.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (2)Pierwszy instrument już jest. – Otrzymaliśmy prezent. To zabytkowa, ale odnowiona fisharmonia. Może nie będzie zbyt często użytkowana, ale na pewno zostanie wyeksponowana, a być może zapoczątkuje nawet kolekcję starych instrumentów muzycznych, z której w przyszłości mogłoby powstać muzeum? – zastanawia się dyrektor.

2016-09-01 garnizonowa szkoła muzyczna otwarcie (1)Dziś Powiatowa Szkoła Muzyczna I st. w Dywitach jest największą tego typu placówką w Polsce. Poza siedzibą główną posiada cztery filie: w Barczewie, Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku. Łącznie uczy się w niej 501 uczniów.

źródło: Powiat Olsztyński, foto: UM Dobre Miasto